Poznejte s námi různorodost příhraničních obcí po obou stranách hranice během výletu okořeněného výhledy z vrcholů „Pestrý“ a „Jelení hlava“.
Tento výlet můžeme odstartovat v obci Nová Ves v Horách, nad kterou se vyjímá Strážný vrch s větrnou elektrárnou. Část Nové Vsi je postavena ve strmém svahu mezi Strážním vrchem a hraniční říčkou Svidnice. Právě v tomto svahu kousek za kostelem sv. Michala vyjíždíme od rozcestí Nová Ves – Výšina po polní cestě směr Mníšek. Jedeme členitým terénem kolem 4. a 3. zastavení naučné stezky Flájská hornatina, věnovaných tématice původních a současných lesů a míjíme několik roubených turistických odpočívadel. Z hraniční obce Mníšek pokračujeme údolím řeky Svidnice a údolím Stříbrného potoka. Asi 1,5 km za Mníškem se můžeme vyhnout prudkému terénnímu stoupání přes louku k rozc. Kostelní cesta, když na křižovatce lesních cest pojedeme rovně stále po výraznější cestě. Jeden kratší kopec musíme přece jen vyšlapat, abychom se opět napojili na červenou značku u 7. zast. NS.
Za údolím Svidnice nás čeká nádherný úsek přes mladý smrkový les po pěšince. Po idylické části trasy přichází změna v podání ostřejšího stoupání dlouhého 1 km, až na vrchol Pestrý. Odměnou za náročnější stoupání nám bude cesta po odkrytém hřebeni s dalekými výhledy na část Krušných hor a hlavně na České středohoří s majestátními vrcholy sopečného původu. Od rozc. Jelení hlava sjíždíme chvíli po zpevněné cestě, která pak odbočuje vpravo k silnici směr přehrada Fláje (dá se touto cestou vyhnout ostřejšímu terénnímu sjezdu a vrátit se pak ke značce do údolí Pstružného potoka z hlavní silnice po lesácké cestě). Kdo si ale libuje v akčních terénních sjezdech, pokračuje rovně po pěšince přes vysokou trávu do údolí. Údolí Pstružného potoka se postupně zužuje a nás čeká dlouhý pohodový sjezd až do Českého Jiřetína. Český Jiřetín se může pochlubit lidovou památkou ze 17. stol. - dřevěným kostelem sv. Jana Křtitele, přeneseného sem v r. 1969 ze zatopené obce Fláje. Máme zde i několik možností občerstvení, které nám v polovině našeho výletu přijdou vhod. Po překročení hranice přes můstek nad Bystrým potokem jedeme rovně do kopce a za parkovištěm pro autobusy už výrazněji stoupáme po polní cestě nad údolí. Cestou se nám nabízí krásné pohledy na údolí s Českým Jiřetínem a když vyjedeme na kraj lesa mezi pole, lze již vidět přehradu Talsperre Rauschenbach. Při sjezdu k přehradě kolem vesničky Cämmerswalde míjíme dvě válečná letadla, vystavená na zahradě penzionu.
Za hrází krátce stoupáme k hlavní silnici, ze které po chvilce v ostré pravotočivé zatáčce odbočíme vlevo na lesáckou cestu (!!!pozor jsou zde 3 cesty a správná je až ta třetí!!!).
Nyní máme před sebou asi 4 km dlouhé táhlé stoupání lesem, které se v závěru postupně přiostří. Po hřebeni v těsné blízkosti CZ/D hranice jedeme v mírně členitém terénu k turistickému odpočívadlu, kde se napojíme na asfaltku (Münzelweg) a pak už zaslouženě sjíždíme směr Deutscheinsiedel. Z malebného německého městečka s výrazným kostelem se vrátíme na českou stranu a z Mníšku hned za přechodem pohodově sjíždíme údolím řeky Svidnice. Od dalšího turistického hraničního přechodu na začátku Nové Vsi absolvujeme poslední výraznější stoupání na náměstí v Hoře Sv. Kateřiny. Dominantou městečka vystavěného na Růžovém vrchu je kostel sv. Kateřiny a kamenná rozhledna. Z náměstí krátce prudce vystoupáme k rozhledně, odkud se nám otevřou nádherné výhledy na údolí Svidnice a také na údolí Kateřinského potoka.
Když během sjezdu z Růžového vrchu odbočí zelená značka vpravo, pokračujeme stále po silnici a mírným stoupáním se vrátíme zpět do Nové Vsi.