Nejrozsáhlejší zelená plocha města Duchcova byla založena Janem Fernandem Schorem v letech 1728-1730 jako francouzská zahrada. Po r. 1816 byla adaptována do podoby anglického parku. Zahrada duchcovského zámku byla původně malou „rajskou“ zahrádkou pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna a rozkládala se pouze na vyvýšené části blíže zámku. Později byla rozšířena a socha Niké od Matyáše Brauna zde byla také umístěna nejspíše druhotně.Nachází se zde zahradní dům, který je pozdně empírovou stavbou a sloužil zahradníkovi k jeho ubytování. Ke stavbě zahradního domu došlo v době největšího rozkvětu duchcovského zámku, tj. na počátku 19.století. Sfingový rybník se nachází v prostorách zámecké zahrady, nedaleko zahradního domku. Vodní plocha je vroubena vzrostlými vrbami a romantický vzhled dokreslují dvě pískovcové sfingy v pozadí s rybou, chrlící z tlamy vodu. Tyto barokní plastiky sem byly umístěny na konci 19.století.
Pavilon pro Reinerovu fresku
V roce 1728 uzavřel Jan Josef z Valdštejna smlouvu s V. V. Reinerem o vymalování kupole duchcovského špitálu. Nádherná freska “Nanebevzetí P. Marie“ však zdobila kupoli necelých dvěstě let. Špitál byl bohužel v roce 1958 zbourán v souvislosti s těžební činností, ale freska byla naštěstí dva roky před tím sejmuta. V roce 1967 byla vystavena na světové výstavě v Montrealu. V roce 1973 byla zahájena stavba nového moderního pavilonu dle projektu profesora Jana Sokola, do kterého byla v letech 1980-1982 cenná freska osazena a pavilon byl v roce 1983 pod záštitou UNESCO otevřen veřejnosti.
Sloup Nejsvětější Trojice v Zámecké zahradě
Tento barokní sloup za dobu jeho existence putoval po různých místech Teplicka. Původně stál u silnice do Teplic, později u zadního vchodu na městský hřbitov. Počátkem 80. let byl restaurován a přemístěn do zámecké zahrady. Jedná se o dílo Matyáše Kühnela. Na vrcholu sloupu se nachází sv. Trojice - Bůh Otec s papežskou tiárou přidržuje ukřižovaného Boha Syna a mezi nimi se třepetá rozkřídlená holubice Božího Ducha. Pod tímto sousoším leží postava sv. Františka Xaverského. Dále zde najdeme reliéf P. Marie Krupské (Šejnovské), k níž v 17. a 18. století duchcovští konali pravidelné poutě. Také zde najdeme reliéfní zobrazení převozu zázračného obrazu P. Marie do Duchcova v roce 1618, za asistence chomutovských jezuitů.