Hradišťany - druhý nejvyšší vrch Českého středohoří. Místo je zajímavé již z hlediska archeologických nálezů. Na nedalekém vrchu Hradišťany lze nalézt zbytky valů hradiště knovízské kultury z asi 8.-9. století před naším letopočtem. Valy jsou z čedičových balvanů. Nejmohutnější se zachovaly právě na severní straně směrem k Mukovu. Hradiště bylo v laténské době osídleno Kelty a v raném středověku Slovany.
Vrcholové patro – jakási náhorní plošina - je tvořeno zbytkem výlevu olivinického čediče. Dnes se zde nachází chráněná přírodní rezervace Hradišťanská louka, která leží v nadmořské výšce 733-752 m n.m. Chráněné území zde bylo vyhlášeno r. 1952, ještě před tím to byla soukromá přírodní rezervace Lobkowiczů. Ochrana zde byla zřízena pro typickou květenu horské louky s bohatým výskytem vstavačovitých rostlin. Z různých důvodů - jako nevhodné postupy při hospodaření, vlivy emisí z blízké elektrárny Ledvice a dalších – došlo prakticky k úplnému vymizení druhů, na něž byla ochrana zaměřena, a k podstatnému druhovému ochuzení celkově. Posléze došlo ke změně hlavního motivu ochrany a to ve prospěch kriticky ohroženého starčeku oranžového (Tephroseris aurantiaca), který zde ovšem v posledních letech nebyl vůbec nalezen. Připravuje se pokus o jeho umělé vysazení.
Ze zajímavých druhů se zde dodnes vyskytuje upolín nejvyšší (Trollius altissimus), hadí mord nízký (Scorzonera humilis), mochna bílá (potentilla alba), hrachor různolistý (Haterus heterophyllus) a také kostřava ametystová (Festuca ametystina). Součástí chráněného území nejsou lesní porosty. Okolní lesy obklopující chráněnou louku však nesou - bohužel - znaky těžkého emisního poškození a pokud šlo o smrkovou kulturu, musely být odtěženy, nebo po nich zůstaly zbytky pahýlů, stejně jak například v Krušných horách, které uvidíte v prudkém svahu směrem k Hetovskému mlýnu. Pohled je to rozhodně deprimující.
Novou výsadbou listnatých stromů došlo ke změně lesní skladby vrcholových partií Hradišťan a také k odkrytí chráněné lokality především ve směru od severozápadu. Zoologická hlediska nejsou vzhledem k hlavnímu motivu ochrany rozhodující, nověji byly publikovány výsledky průzkumu měkkýší fauny.