Národní přírodní památka Doupňák byla vyhlášena v roce 1983 na celkové výměře 12 hektarů. Rezervace se nachází na okrese Chomutov v Ústeckém kraji při úpatí Krušných hor, nedaleko města Klášterec nad Ohří, ve vrcholové partii Holubího vrchu a přilehlých svahů.
Předmětem ochrany je historicky významné mineralogické naleziště ametystů a jaspisů, jež jsou totožné se středověkými drahokamovými obklady na Pražském hradě a Karlštejně.
Samotnou národní přírodní památku, která se nachází ve svahu Krušných hor, pokrývají smíšené nepůvodní lesní porosty s převahou smrku ztepilého, borovice lesní, modřínu opadavého a břízy bělokoré, s příměsí dubu.Vegetace zdejších nepůvodních lesů je velmi chudá, nalezneme hojnou metličku křivolakou, různé druhy jestřábníků, keříčky brusnic a např. zvonek okrouhlolistý. Nevyskytuje se zde žádný zvláště chráněný druh.
Rovněž zvířena tohoto maloplošného zvláště chráněného území není nijak význačná. Mimo běžné lesní druhy se zde z chráněných živočichů vyskytuje při okraji lesních porostů pěnice vlašská a slepýš křehký. Dále pak zde byl zaznamenán výskyt jestřába lesního a veverky obecné.
Z mineralogického hlediska se však jedná o jedno z nejvýznamnějších zvláště chráněných území severozápadních Čech. Národní přírodní památka Doupňák, stejně jako blízká národní přírodní památka Ciboušov, jsou mineralogicko-archeologickými lokalitami evropského významu. Výjimečnost této lokality tkví především v bohatém výskytu drahokamových odrůd křemene.