První písemná zmínka o místě pochází z roku 1352, kdy zde řád benediktinů založil svůj klášter („claustrellum“). Nejdůležitějším majitelem panství byl od 16. století až do konce 19. století rod Thunů. V tomto období postavili barokní kostel nejsvětější Trojice, novogotický zámek a vybudovali také rozsáhlý anglický zámecký park se salou terrenou. Město v těchto dobách postihlo několik rozsáhlých požárů, takže bylo mnohokrát přestavováno, naposledy koncem 18. století. V roce 1794 zde byla založena druhá nejstarší manufaktura na porcelán. U jejího zrodu stál Maxmilian Weber. Dodnes prosperující továrna používá pro své výrobky značku THUN. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Severně od města se nachází národní přírodní památky Ciboušov a Doupňák, jižně přírodní památky Mravenčák a Rašovické skály.
Náměstí
Náměstí Dr. E. Beneše v historické části města obklopují měšťanské domy v klasicistním a empírovém stylu z přelomu 18. a 19. století. Rohový dům ve spodní části náměstí (č.p.10) je nejstarší stavbou města. Na přelomu 12. a 13. století zde býval klášter benediktinů z Postoloprt, jenž dal vzniknout našemu městu. Řeholníci si tu postavili kostel Božského Těla Páně, později špitál pro chudé a v letech 1872-1945 zde sídlilo ředitelství thunského velkostatku. Tato budova má dnes empírovou fasádu ozdobenou terakotovými erby. S tímto domem sousedí budova č.p.182, kde do roku 1866 vařil pivo pravovárečný měšťanský pivovar, a tzv. Löfflerova zámecká pekárna č.p. 12 s pěknou empírovou fasádou. Uprostřed náměstí se nachází tzv. Lví fontána od Jana Brokoffa a nad fontánou stojí sloup Nejsvětější Trojice, který je nesprávně nazýván morový - roku 1694 byl vztyčen naopak jako poděkování, že se mor městu vyhnul.
Největší dominantou kláštereckého náměstí je budova radnice, v níž sídlí městský úřad. Základní kámen městské radnice s osmibokou věží s cimbuřím byl položen 3. května 1855. Celá budova byla postavena v novorenesančním slohu podle plánů mosteckého stavitele Wenzla Böhma. V roce 1859 postihl město velký požár a nově postavená radnice celá vyhořela. Postavena byla znovu ve stejné podobě, která se zachovala dodnes. Pod radnicí se nachází turistické informační centrum a Galerie Kryt.
Kostel Nejsvětější Trojice a Thunská hrobka
Kostel Nejsvětější Trojice pod náměstím byl vybudován v barokním stylu podle slavného architekta Carlo Luraga. Nechal ho postavit Michael Oswald Thun v letech 1665 - 1670 a stavbu řídil známý vlašský stavitel a vynikající štukatér Rossi de Luca. Kostel byl zrekonstruován a po mnoha letech opět plní svou funkci. Součástí kostela je Thunská hrobka, která je přístupná jako jeden z okruhů kláštereckého zámku. V hrobce se nachází rodokmen šlechtického rodu Thunů na porcelánové desce.
Kostel Panny Marie Utěšitelky
Hřbitovní kostel Panny Marie Utěšitelky byl postaven v rokokovém stylu v letech 1743 až 1760 kadaňským stavitelem Janem Kryštofem Koschem. Stavba se dvěma pravoúhlými bočními kaplemi na příčné ose má dvě hranolové věže v průčelí, které byly postaveny až v roce 1831. Na hlavním portálu je bohatá plastická výzdoba. Nástropní fresky jsou z roku 1789 a představují v lodi a na kruchtě zázraky Panny Marie a narození Panny Marie.
Více informací najdete zde.