Slideshow Video

VYBERTE SI ...

  • Poznávát
    • Hrady a zřiceniny
    • Zámky
    • Kostely (a sakrální stavby)
    • Muzea a galerie
    • Lidová architektura
    • Industriální
    • Rozhledny
    • Naučné stezky
    • Zoo
  • Relax a Sport
    • Lázně a wellness
    • Divadelní scény a kina
    • Aquaparky a koupaliště
    • S dětmi za zábavou
    • Sportoviště
    • Lezecké terény a stěny
    • Golf
    • Skiareály
  • Služby
    • Ubytování
    • Stravování
    • Minipivovary
    • Vinařství
    • Půjčovny
    • Doprava

Dolní Poohří

Krušné hory

České Švýcarsko

České středohoří

Způsob dopravy:

Zobrazit Vyčistit filtr

Místy, kudy v Terezíně kráčely dějiny

Hodnocení
Oblast
České středohoří
Dostupnost
Pěšky
Určeno pro
Výletník, běžný turista
Zdatný turista/Sportovec
Rodina s malými dětmi
Senior
Školní kolektiv
Lokalita
Terezín
Praktické informace
Délka trasy: min. 3 km (velikost trasy však může výrazně narůst v závislosti na rozsahu volné prohlídky vnějšího opevnění Malé i Hlavní pevnosti).
GPS
Retranchement V, Dukelských hrdinů 43, 411 55 Terezín
Telefon
+420 607 665 455
Adresa
Terezín

Autor:

Přijměte naši pozvánku a nechte se ohromit světovým unikátem - městem, které je dodnes jako celek jedinou nejmodernější bastionovou pevností na světě, postavenou v čistém slohu francouzské fortifikační školy. Můžeme se těšit na pozoruhodné prohlídkové trasy v pevnostním systému včetně různých atrakcí a doprovodných služeb. Hlavním bodem tohoto výletu však bude návštěva Památníku Terezín v Malé pevnosti s expozicí, připomínající neblahou historii let 1939-45 v době německé okupace za 2. světové války.

Tento naučný výlet dozajista potěší každého obdivovatele historie vojenství, ale také je přímo ideální pro děti školou povinné. Školáci si dobrodružnou formou doplní dějepisné znalosti, které jim tak daleko lépe utkví v paměti. Navíc po dni stráveném v Terezíně budeme rozhodně zcela jinak pohlížet na význam armády a na hrůzné následky válek.
Pevnostní město Terezín založil jižně od Litoměřic, poblíž soutoku Ohře a Labe, na úpatí Českého středohoří v roce 1780 císař Josef II. Město vzniklo z ryze vojenských důvodů, protože si válečné konflikty mezi Rakouskem a Pruskem vyžádaly potřebu postavit nepříteli hráz na cestě mezi Drážďanami a Prahou. Stavba pevnosti trvala 11 let a město pak bylo pojmenováno na počest císařovy matky Marie Terezie. Celé město má jednotný stavební plán, jehož půdorys je naprosto pravidelný. Vnitřní městskou zástavbu šachovnicovitého půdorysu tvoří celá řada empírových a klasicistních staveb obytného, vojenského i obslužného charakteru s centrálním náměstím a klasicistním kostelem Vzkříšení Páně z počátku 19. století. Celý komplex je tvořen třemi částmi. Hlavní pevnost na levém břehu Nové Ohře s posádkovým městem, tzv. Malá pevnost na pravém břehu Staré Ohře a horní a dolní tzv. vodní brány. Vojenská pevnost s rozsáhlými bastiony a podzemními kasematy se dochovala téměř v neporušeném stavu. V hloubce 3-5 metrů pod povrchem je rozsáhlá síť podzemních chodeb, jejichž celková délka dosahuje více jak 28 km. Právě zachovalost celého unikátního komplexu a světová výlučnost této památky vedly v r. 1992 k vyhlášení městské památkové rezervace, chránící celé město.
Když projedeme okolo hradeb do města, zamíříme do jeho středu, kde na náměstí zaparkujeme auto. V budově radnice v informačním centru obdržíme propagační materiály s podrobnou mapkou města a dozvíme se  také, kde chutně poobědvat nebo kam zajít na dobrou zmrzlinu, zákusek či kávu. Hned vedle radnice v rohu náměstí můžeme jako první navštívit Muzeum Ghetta, které vzniklo v budově bývalé německé školy. Muzeum vzniklo ve spolupráci s bývalými vězni a jeho expozice je věnována dějinám terezínského ghetta a tzv. „konečnému řešení židovské otázky“. U vstupu do muzea si zakoupíme zvýhodněné rodinné vstupné do všech objektů Památníku.
Po prohlídce muzea se vydáme přes náměstí Čs. armády okolo dominantního kostela dále Tyršovou ulicí. Míjíme Důstojnický dům a Jízdárnu až se dostaneme k rozsáhlému rekonstruovanému objektu Jezdeckých (Magdeburských) kasáren. Zde je umístěn památník s expozicemi věnovanými hudbě, výtvarnému umění, literární tvorbě a divadlu vězňů terezínského ghetta. Z Jezdeckých kasáren se nyní vydáme k Horní vodní bráně, přejdeme most nad kynetou a ocitneme se na břehu Ohře. Pokračujeme vlevo podél jejího toku k mostu, za kterým už nelze přehlédnout Národní hřbitov a Principovu alej k Malé pevnosti.
Monumentální Národní hřbitov byl založen pro oběti II. světové války a všeteční počtáři by se zde dopočítali 2386 náhrobních kamenů, přičemž jsou ještě pod 5 pilony uloženy ostatky tisíců dalších obětí. Malá pevnost vznikla koncem 18. stol. jako součást komplexu opevnění Terezína a prakticky od počátku byla využívána jako věznice. Stálé expozice jsou zde věnovány Malé pevnosti jako obávanému vězení pražského gestapa a koncentračnímu táboru v letech 1940 - 45, výtvarným dílům i prostým výtvarným projevům vězněných, historii Terezína v letech 1780 - 1939, koncentračnímu táboru v Litoměřicích 1944 - 45 a období, kdy Malá pevnost sloužila jako internační tábor pro Němce (1945 - 48). Během prohlídky navštívíme správní objekty s dobovým vybavením, nespočet cel a samotek, spojovací chodby, které jsou ukázkou původního opevnění, kasárna SS, kde je muzejní expozice a galerie a nebo také bazén a kino, kde můžeme zhlédnout dokumentární filmy s terezínskou tématikou a výstavní síň.
Pokud nezabloudíme během prozkoumávání opevnění Malé pevnosti a zbude nám ještě čas, můžeme se vrátit zpět do města a začít podrobněji objevovat důmyslný obranný systém okolo Hlavní pevnosti. Vášnivým nadšencům může tato činnost zabrat i několik dní a nezbytnou pomůckou jim při tom bude i baterka s náhradními bateriemi. Zcela dostačující však bude navštívit za býv. Bohušovickou bránou márnici ghetta a kolumbárium, kde jsou i volné vstupy do pevnostních staveb nebo okolí Ravelinu č. 18. Právě okolí Ravelinu č. 18 je nejudržovanější a nejpřehlednější částí pevnosti, kde lze zhlédnout prakticky všechny stavební prvky, využité při stavbě Terezína. Při prohlídce je však potřeba trochu experimentovat, protože kromě několika informačních tabulí zde není žádné turistické značení. Je také nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla a obzvláště děti si musejí dávat velký pozor kam šlápnou, aby neskončily na dně nějaké hluboké šachty. V neposlední řadě je také velikým lákadlem pro návštěvníky nově upravený 1 km dlouhý okruh podzemními chodbami s expozicí minového systému.

 

Chmelnice

Děčínský Sněžník

kolo

Chmelařské muzeum

les

Zima

Zámek Ploskovice

Litoměřice