Atraktivní údolí s křišťálovými potůčky a divokými říčkami jsou zde lemována mohutnými pískovcovými skalami, husté lesy chrání ve svém středu skalní města s bizarními útvary a zdejší vesničky s malebnými roubenými domky dodávají Českosaskému Švýcarsku punc originality daleko přesahující rámec České republiky. Všechny tyto krásy nabízí výlet z Jetřichovic do nitra jižní části Národního parku Českosaské Švýcarsko.
Na kola nasedneme v rekreační obci Jetřichovice, která je hlavní křižovatkou turistických tras, směřujících do Národního parku České Švýcarsko, ale i do Lužických hor. K malebnému rázu vesničky přispívají četné roubené stavby a cenný kostel sv. Jana Nepomuckého. Vyjíždíme po silnici směr Chřibská 8 km a hned začínáme výrazně stoupat. Během stoupání lesem si můžeme asi po 1,5 km odpočinout a prohlédnout si vlevo ve skále vytesané reliéfy trpaslíků.
Z vesničky Rynartice, odkud jsou pěkné výhledy do okolí a především na dominantní vrchol Studenec, prudce sjíždíme do údolí Chřibské Kamenice. Pokračujeme podél řeky přes osadu Na Potoce a jakmile přejedeme jeden menší kopec, ocitneme se na začátku Dolní Chřibské. Zde odbočíme podle silničního ukazatele vlevo směr Doubice. Místo skalisek v lese nám budou dělat společnost zachovalé roubené domky s podstávkami a skládanou břidlicí bohatě zdobenými štíty. Postupně stoupáme asi 1 km a po následném sjezdu narazíme na turistické informační centrum a rozcestí U Sloupu (U Saula).
Jakmile odbočíme ze silnice a vydáme se vlevo po trase č. 3029, přejedeme hranici Národního parku České Švýcarsko. Příroda nám tuto skutečnost okamžitě dává najevo a nás nyní čeká nenáročné stoupání v tajemném a skálami prorostlém lese. Poslední 0,5 km k louce Na Tokáni se určitě zapotíme. V 19. století zde byly vybudovány lovecké chaty a zámeček. Celý komplex vyhořel roku 1905 a byl znovu vystavěn v alpském stylu. V bývalém loveckém zámečku je dnes restaurace, takže máme výtečnou příležitost k občerstvení. Odpočatí jedeme dále po trase č. 3029 směr Mezní Louka.
Nyní nás čeká asi 2 km dlouhý prudký sjezd úzkým kaňonem – „Táborový důl“, s mohutnými skalisky po stranách. V širším údolí – „Mokrý důl“ pak narazíme na křižovatku lesních cest, kde odbočíme vlevo na Českou silnici stejně jako i naše trasa č. 3029. Budeme postupně stoupat lesem, kde jsou pod závojem z mechu a kapradí skryté skalní labyrinty, pronikající hluboko do nitra tajemných skalních měst.
U rozcestí Česká silnice se napojíme na červenou turistickou značku, která vede společně s naučnou stezkou Jetřichovické stěny po nejatraktivnějších místech Labských pískovců. V úseku z Jetřichovic do Hřenska seznámí své návštěvníky s jedinečnými vyhlídkami z Mariiny skály, Vilemíniny stěny, s Loupežnickým hradem Šaunštejnem, Malou Pravčickou bránou a především s největším pískovcovým skalním mostem v Evropě – Pravčickou bránou. Na kole bohužel není přístupný žádný z těchto přírodních klenotů, ale od rozcestí Pod Loupežnickým hradem si můžeme krátce vyjít po železných žebřících ke zbytkům skalního hradu Šaunštejn. Kola ovšem budeme muset zamknout v lese poblíž odbočky. Skalní plošina je rozdělená na několik částí, které jsou vzájemně propojeny mostky se zábradlím a nabízí se nám odsud úchvatné výhledy do kraje.
Cesta pod Loupežnický hrad a i dále do Vysoké Lípy vede členitým terénem, kde budeme několikrát střídavě stoupat a sjíždět. Vysoká Lípa nás uchvátí cenným souborem lidové architektury s roubenými patrovými domy, z nichž řada má i hrázděné štíty a patra. Od chaty Na Tokáni máme až zde další možnost občerstvení v místním hotelu či penzionu. Odpočatí se vydáme po trase č. 21 okolo Intercampu a pohodlně sjíždíme zpět do Jetřichovic.