Ideálním výchozím bodem je pro nás odstavné parkoviště pod hradem Střekov. Tato monumentální zřícenina gotického hradu se nachází na 100 m vysoké skále na pravém břehu Labe. Některé části hradu byly zrenovovány a od 19. stol. je zde otevřena výletní restaurace. Po jeho prohlídce sjedeme dolů k Labi, kde se vydáme po trase č. 2 směr „Libochovany“. Existují dva způsoby, jak si intenzivně vychutnat malebnost a krásu údolí Labe. Můžete jet na lodi, nebo na kole. My nyní využijeme té druhé možnosti a díky trase č. 2, která je z velké části vedena bezprostředně vedle řeky po cestách určených jen pro cyklisty, si to opravdu užijeme. V první části nás můžou zaujmout termální lázně a koupaliště v Brné. Na druhém břehu to budou Panenská skála a Jozefínka a později obec Dolní Zálezly a vysoko ve svahu umístěný Dubický kostelík.
Za vesničkou Církvice jedeme rovně přes kamenolom a dál podél železnice až do obce Libochovany. Projedeme kolem pozdně empírové fary a novogotického kostela Narození P. Marie až k cyklistickému rozcestí, od kterého pokračujeme stále po trase č. 2 až do Velkých Žernosek.. Než tam dojedeme, čeká nás průjezd Českou bránou – latinsky Porta Bohemica, kterou tvoří 4 km dlouhý kaňonovitý úsek řeky Labe, protékající zde mezi strmými svahy a místy až kolmými skalními stěnami. Projedeme pod Kalvárií - skalnatým ostrohem se třemi dřevěnými kříži na vrcholu, který je nejmonumentálnější částí České brány.
Velké Žernoseky jsou vinařská a ovocnářská obec, nacházející se ve výrazném jižním svahu na pravém břehu Labe. Najdeme zde pozdně barokní zámek, gotický kostel sv. Mikuláše a lidové empírové zděné domy. Velké Žernoseky mají osobitou atmosféru a pokud zde budete v některém z horkých letních dnů, můžou na Vás působit dojmem středomořského městečka. Zde také končí nenáročná část našeho výletu, kde jsme během 18 km jízdy po rovině poznali krásu naší největší řeky.
Nyní se vydáme nahoru mezi vrcholy Českého středohoří a čeká nás 12 km náročného stoupání v jižním svahu, které je ovšem více než bohatě vykoupeno poznáním fascinující krajiny Českého středohoří a dalekými výhledy. Hned na začátku nás čeká přibližně 3 km dlouhé stoupání do Kamýku, kam se můžeme dostat po polních cestách s modrou značkou nebo po silnici. Přes vesničku Malíč stoupáme ještě obtížností /2/, jen místy /2-3/. Za ní vjedeme do kopce, kde musíme tvrdě vystoupat 1 km /3/ po polní cestě.
Malebná obec Kamýk se rozkládá mezi sady a vinicemi. Její zdaleka viditelnou dominantou je zřícenina hradu Kamýk, která je umístěna na výrazném skalisku nad obcí. Po její prohlídce pokračujeme 1,5 km ve stoupání /2-3/ po trase č. 3057 až k rozcestí, umístěném na mohutném dubu pod vrcholem Plešivce. Zde odbočíme vpravo po žluté směr „Hlinná“ 3 km. Po 100 m prudkého stoupání /3/ v terénu se konečně dočkáme i sjezdu a to až ke kapličce pod vsí Hlinná. Za ní nás čeká další část náročného stoupání /2-3/ přes malebnou osadu Kunratice až k odbočce na rozhlednu Varhošť.
Trochu si vydechneme při sjezdu do Čeřeniště, kde nás čeká závěrečný souboj se zemskou přitažlivostí a nástrahami těchto kopců. Potřebujeme se dostat nahoru nad obec k rozcestí Nad Čeřeništěm, kam nás můžou zavést značky modrá a žlutá, které vedou po malých pěšinkách, nebo neznačená zpevněná cesta. Každopádně nás čeká velmi náročné stoupání /3 až 3!/. Pak se naše námaha zmírní /2/ a my budeme mít možnost se vydýchat a dojet k rozcestníku u osady Němčí.
Stoupání skončilo a můžeme se těšit na 6 km krásného sjezdu v terénu obtížnosti /2-3/ místy /3/ až na začátek Nové Vsi. Pojedeme tam po červené turistické trase, po které je vedena i Ústecká kondiční trasa. Ta se ale jezdí a běhá v opačném směru, než pojedeme my. Značka nás povede opuštěnými, převážně smíšenými lesy, pod významným vrcholem Vysoký Ostrý. Nad Novou Vsí máme krásný výhled na Ústí nad Labem a na dlouhý hřeben Krušných hor. Zde můžeme opustit červenou a využít cyklotrasy, která nás provede Novou Vsí a Střekovem zpátky k hradu.