Tento výlet nás provede po naučné stezce „Přírodou a dějinami Oseka“ od cisterciáckého kláštera na rozlehlou zříceninu hradu Osek a do unikátního křemencového skalního městečka. Můžeme se tak těšit na historické památky, přírodní zajímavosti, daleké výhledy a v závěru třeba i na osvěžení v Oseckém rybníku.
Výchozím bodem je malebné městečko Osek s výraznou dominantou románského cisterciáckého kláštera z roku 1196. Pohnuté dějiny městečka úzce spjatého s klášterem jsou poznamenány četnými nájezdy končícími vypleněním a vypálením. I přes všechny nepřízně osudu je dnes historické jádro i klášter v plné kráse a navíc se můžeme do kláštera podívat v rámci hodinové prohlídky s výkladem.
Od rozcestí Osek - náměstí, klášter vyrážíme po červené a modré značce směr “Pod hradem Osek” 2,5 km. Na okraji obce narazíme na památník Nelsonské katastrofy, který byl vyhlášen národní kulturní památkou. Z informační tabule naučné stezky (dále jen NS) se dovídáme, že pomník je věnován památce 144 obětí důlní katastrofy na dole Nelson III ze 3.ledna 1934.
Od památníku jdeme chvíli po pěšince přes les, poté se napojíme na silnici a postupně stoupáme údolím Oseckého potoka přes Staré město Osek k rozcestí Pod hradem Osek. Naše červená značka a též NS zde odbočuje vpravo do příkrého kopce k hradu Osek.
Zřícenina hradu Osek – Rýzmburk je schovaná vlevo od rozcestí za nádvořím jednoho stavení, kolem kterého musíme projít.
Jde o jednu z nejrozsáhlejších hradních zřícenin v Čechách. Hrad byl založen počátkem 13. stol. a od 16. stol. již za držení Lobkoviců byl opuštěn a zpustl. Velká válcová věž v dolní části je od opravy v 19. stol. zachována skoro do původní výše. Zřícenina je volně přístupná, ale pouze na vlastní nebezpečí.
Od hradu krátce stoupáme a jakmile se napojíme na lesní cestu, odbočíme vlevo z červené značky a obcházíme vrch se zříceninou hradu k rozcestí Nad Osekem. Odtud si můžeme „odskočit“ k 200 m vzdálenému zast. NS – Vrása. Po krátkém, ale prudkém výšlapu, chvílemi i s výhledem na velkou válcovou věž hradu Osek narazíme v lese vlevo od informační tabule na chráněný skalní útvar – Vrása. Svislá skalní stěna vysoká asi 8 m a široká přibližně 25 m s výrazným ležatým zvrásněním v krystalických břidlicích je dokladem o prvohorních procesech probíhajících v Krušných horách.
Zpět od rozcestí Nad Osekem postupně sestupujeme prastarým bukovým lesem po NS směr „Salesiova výšina“ 5,5 km. NS nás zavede do hluboké rokle, kde se sbíhají dva potůčky. Je zde i vchod do bývalé štoly a 8. zast. NS – Zimoviště netopýrů.
I nadále převážně klesáme ve svahu nad Oseckým potokem a silnicí, po které jsme dříve stoupali k hradu. Poté, co vyjdeme z lesa u horní stanice lyžařského vleku, se nám otevře pěkný výhled na městečko Osek. Krásná vyhlídka nám umožní pokochat se pohledem do malebného kraje pod Krušnými horami směrem na Osecký klášter, nazývaný též perlou Krušných hor.
Chvíli na to narazíme v lese na skrytou skálu, u které nám 5. zast. NS – Krušnohorský zlom objasní, že jde o rulovou skalní stěnu s úklonem 60 – 70°. Představuje skluznou plochu Krušnohorského zlomu oddělující třetihorní usazeniny od krystalinika a demonstruje nám tak zlomení zemské kůry, podél které poklesla oblast pánve a vystoupila kra Krušných hor.
Za silnicí z Loučné do Oseka nás překvapí poblíž rozcestí Salesiova výšina ojedinělé křemencové skalní městečko, které NS obchází dokola. Lokalita je zajímavá i z paleontologického hlediska, protože zde můžeme nalézt četné otisky jader a skořápek sladkovodních mlžů rodu Unio.
Naučná stezka nás pak kolem Oseckého rybníka (koupaliště) zavede zpět na náměstí.