Po prohlédnutí krásného okolí kostela sv. Petra a Pavla v obci Růžová se vydáváme po žluté turistické značce kolem venkovských stavení na Kamenickou stráň. Po necelém kilometru odbočujeme na polní cestu, kde nastupujeme na značení naučné stezky. Na trase budeme postupně obohaceni o poznatky prostřednictvím informačních tabulí. Procházíme otevřenou krajinou, kde se silueta Růžovského vrchu vyjímá v plné své kráse a skoro poloviční okolní kopce hrají jasně druhé housle. Po čase vcházíme do lesů Růžovského vrchu a pokračujeme úpatím této dominanty po zpevněné cestě. Míjíme odbočku k „Růžáku“, z panelu se dovídáme o geologickém vzniku Růžovského vrchu, jeho fauně a flóře. Opouštíme žluté značení a následuje úsek, kde si prohlížíme lehký maskovaný bunkr, tabuli s jeho náčrtem a popisem linie předválečného opevnění v minulosti.
Pokračujeme po modré a pomalu se začínáme blížit k největším lákadlům našeho výletu. Sestupujeme voňavým lesem do údolí Kamenice až k samotnému toku řeky, kde na nás dýchne snad nejromantičtější kout kraje. Přicházíme k malému mostu, který byl postavený začátkem 20. století. Jedná se o první železobetonovou stavbu na území bývalého Rakouska - Uherska. Kousek od můstku se vypíná "Královský smrk" starý 180 let s výškou okolo 27 m. Za ním se rozprostírá malebná louka lemovaná skalisky a lesy. Nasáváme chvíli sílu tohoto čarovného místa a s blaženými pocity míříme k nedalekému Dolskému mlýnu.
Cestou nás čekají schůdky vytesané do skály a dva dřevěné můstky. Vycházíme ze stínu lesa a naše zraky si postupně zvykají na sluncem ozářené kamenné zbytky bývalého mlýna. Obklopuje nás tajemné ticho, které tu a tam naruší šumění říčky Kamenice a zpěv ptáků. Tak tady se natáčela pohádka o Pyšné princezně. Snad každému se vybaví scény z této národní pohádky a my toto romantické místo můžeme podrobněji prozkoumat. Před mnoha lety měl Dolský mlýn důležité postavení mezi mlýny v kraji. V jeho sousedství stály budovy pekárny a palírny. Později sloužil jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy jižní části Srbskokamenické soutěsky.
Po vydatném prozkoumání všelijakých zákoutí a malé svačině pokračujeme po žluté značce starou mlýnskou cestou, jsme informováni o vzniku pískovcových skal v okolí a stoupáme k odbočce na Kamenickou vyhlídku. Impozantnost a vzdušnost výhledu je podmanivá a s jistým pocitem v žaludku usedáme na lavičku. Kocháme se skalnatým okolím s doprovodným ševelením říčky Kamenice a větru. Posloucháme pozorně stav okolního dění s takovým zaujetím, že na chvíli zapomínáme na únavu z horka.
Po adrenalinové vsuvce se vracíme zpět k odbočce a pokračujeme do osady Kamenická stráň. Vycházíme z lesa, míjíme malebné lidové domky s upravenou zelení okolo a na okamžik putujeme po silnici. Závěr trasy je pak veden krásnými lesy k Pastevnímu vrchu, kde se krajina otevře a ocitneme se na nejvyšším bodě výletu s výhledy do okolí tohoto krásného kraje kolem Růžové. Z vrchu scházíme příjemně unaveni a obohaceni o zajímavé zážitky a znalosti k nedaleké obci Růžová.