Okruh ideálním běžkařským terénem v krajinářsky velmi atraktivní části Krušných hor. Prohlédneme si mimo jiné malebné údolí Flájského potoku, Puklou skálu, Český Jířetín, samotu Pastviny, Grűnwaldské vřesoviště.
Výchozím bodem je významné středisko zimních sportů a rekreace Nové Město v Krušných horách. Z něho se vydáme po červené značce směr Vrch tří pánů 2,5 km. Pohodovou jízdou téměř po rovině se dostaneme až k Vrchu tří pánů, kde je malé odpočívadlo. Dále pokračujeme stále po červené směr „Vilejšov – zaniklá obec“ 3,5 km a „Flaje – zaniklá obec“ 7,5 km.
Následovat bude sjezd zpestřený řadou krásných výhledů, který zakončíme na břehu Flájského potoka. Zde bychom měli přejet na druhý břeh a tam spolu se značkou pokračovat. Pokud zde nebude lávka (poslední odnesla voda v r.2002), pak se v zimním období o přechod na druhý břeh raději nepokoušejte. Flájský potok je sice velice malebný, ale místy je více než 1m hluboký a velmi studený. Klidně pokračujte po jeho levém břehu, až se k vám zleva připojí lesácká cesta. Po ní se vydejte asi 100m nahoru a tam již uvidíte zelenou značku, která vede k nedalekému místu Vilejšov – zaniklá obec.
Pokračovat budeme stále po červené směr Flaje, zaniklá obec 4 km, Horní Ves 8 km. Kousek za rozcestím nás značka dovede k funkčnímu mostu, kterým se dostaneme na druhou stranu. Následující 4 km jsou vedeny v mírně zvlněné krajině, která pozornému turistovi nabídne řadu působivých scenérií. Až přijedeme k dřevěnému kříži vztyčenému na památku zaniklé obce Fláje, budeme už jen kousek od Flaje – zaniklá obec.
I nadále pojedeme po červené směr „Horní Ves – pramen“ 4 km, Český Jířetín – koupaliště 6 km. Asi po 2 km převážně mírného stoupání /1-2/ uvidíme dva nepřehlédnutelné monumenty. Jedním je Puklá skála a druhým dílo lidských rukou 47,5 m vysoká hráz Flájské přehrady. Ta byla postavena v letech 1954-63 a je dosud jedinou pilířovou přehradou v ČR. Zanedlouho začneme klesat /2/ až k Horní Vsi – pramen.
Pokud si budete chtít prohlédnout bývalou dřevorubeckou obec Český Jiřetín, kde máte možnost se občerstvit, musíte pokračovat po červené ještě další 2 km. Jestli se rozhodnete pokračovat dál, vydejte se po žluté směr „Žebrácký roh“ 2,5 km, „Pastviny“ 4,5 km. Mírným stoupáním přijedeme k místu nazývanému Žebrácký roh. Od něj pokračujeme po odkrytých loukách alejí ovocných stromů, připomínající dřívější rušný život na planinách. Pocitem nostalgie nás naplní i trosky usedlosti u Pastvin.
Od tohoto rozcestí pokračujeme po Krušnohorské magistrále (po stopě bez značení) směr Nové Město 6 km. Naše cesta povede dál alejí až na k úpatí vrchu Nad křížkem, kde je za pěkného počasí nádherný výhled. Pojedeme stále rovně až uvidíme další zchátralé stavení s vysílačem. Tam odbočuje magistrála doprava, aby mohla pokračovat rovně přes Grünwaldské vřesoviště, které je typickým představitelem rašeliniště vrchovištního typu s průměrnou mocností 4,5-5 m. Poté, co mineme vrchol Rovina, začneme mírně klesat, až se před námi objeví Nové Město, kde náš výlet končí.