Bývalý klášter klarisek
Klášter klarisek byl založen Habartem ze Žirotína. Postaven byl do roku 1280 jako třetí františkánský klášter v Čechách. Do tohoto kláštera byly uvedeny řeholní panny z kláštera sv. Anežky Přemyslovny ze Starého Města Pražského. Týnecký klášter se dožil několika velkých pohrom. Roku 1382 vyhořel, znovu vystavěný vydržel do husitských bouří.
„Tu, když Lounští po zboření vlastního dominikánského kláštera a když táhli Pražanům proti králi Zikmundovi na pomoc se obořili cestou na klášter Panensko-Týnecký, vypálili jej a jeptišky pobili.“ O tom se zmiňuje V. B. Třebízský v povídce Jan Abatyše. „Totéž se stalo pražskému klášteru, který zůstal 136 let pustým.“ Jeptišky z Prahy na tuto dobu uprchly do Týnce, pod ochranu bratří Jaroslava a Plichty ze Žirotína, kteří zpustošený klášter znovu opravili. Žirotínové zůstali věrnými katolíky, přitom však stáli zajedno v národním boji s mírnými husity a proto již týneckým pannám husité neublížili, ačkoli stál ve známé trojzáři husitských měst: Žatcem (Sluncem), Louny (Lunou) a Slaným (Hvězdou). V roce 1443 započal pan Jaroslav, poslední potomek slavného rodu, s opravou kláštera, který i opravil. Stavbu kostela se mu již nepodařilo dokončit, neboť zemřel.
Nedostavěný gotický chrám
Nedostavěný gotický chrám skrývá několik záhad. Nevíme přesně, kdy byl založen, kdo tento chrám založil a stavěl. S jistotou ale víme a psychtronici to ve svých měřeních dokázali, že chrám stojí na silné pozitivní zóně. Tato pozitivní energie má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života. Pobyt na tomto místě doporučují zejména lidem trpícími maniodepresemi, nedostatkem sebevědomí, lidem přecitlivělým, se sklony k sebevraždě. Energie vyzařující na tomto místě posiluje obranyschopnost organismu. Dlouhodobější pobyt nebo časté návštěvy, posezení v trávě uprostřed chrámu doporučují lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po veškerých úrazech hlavy.