Od horské chaty Vitíška jedeme kolem železniční stanice Dubí a Husova vrchu do Cínovce, odkud se vracíme podél česko – německé hranice.
Výchozím bodem je Vitíška – horská chata (815 m) v místě krásného výhledu na protější Klinovčík, okolní lyžařské svahy a při dobré viditelnosti též na strmé kopce sopečného původu v Českém středohoří. Vyjíždíme po zelené značce směr Dubí – konečná MHD 7 km. Po mírnějším stoupání /1-2/ střídavě lesem s občasnými výhledy následuje asi 2 km dlouhý sjezd /1-2/ k Jedlovka – hájovna.
Od hájovny sjíždíme /2/ lesem 2 km, pak pokračujeme po žluté značce 0,5 km kolem železniční zastávky k Dubí – ŽST,bus. Zde odbočíme vlevo na modrou zn. směr Cínovec – hotel Pomezí 4,5 km a musíme vystoupat /3-4/ asi 300 m bez běžek do prudkého zalesněného svahu. Ve stoupání /3/ pokračujeme většinou už po zpevněné lesácké cestě k Cínovec – Sedmihůrská cesta.
I když Sedmihůrská cesta vede dále rovně, my odbočíme vlevo a jedeme stále do kopce /3/ až na Husův vrch, kde už začíná Cínovecký hřbet. Husův vrch je místo se skutečně nádherným širým výhledem a při dobré viditelnosti lze vidět mimo České středohoří i Jizerské hory a Krkonoše jako na dlani. Nedaleko pod vrcholem se již napojíme na profesionálně upravovanou Krušnohorskou lyžařskou magistrálu, po níž dojedeme do Cínovce k hotelu Pomezí. Cínovec byl založen počátkem 14. stol. jako hornické středisko těžby cínové rudy, později i stříbra a také již dříve zde procházela zemská stezka ze Saska do Čech. Do roku 1990 se zde aktivně těžil wolfram, molybden a cín a je zde jeden z nejdůležitějších hraničních přechodů mezi Českou republikou a Německem. Okolo Cínovce projedeme po Krušnohorské magistrále a napojíme se na červenou značku, ze které u cykloturistického bodu vojáka odbočíme vpravo a jedeme po cyklotrase č.3010 směr Moldava – ŽST 6,5 km. Po upravené běžkařské stopě klesáme /2/ podél lesa s pěkným výhledem na údolí k Hraničnímu potoku, kolem kterého dojedeme nad malebné Německé městečko Rehefeld – Zaunhaus s krásným zámečkem. Z údolí nyní mírně stoupáme /1-2/, přičemž si nevšímáme několika běžkařských stop, které odbočují vlevo. Po více jak 2 km se napojíme na Sklářskou naučnou stezku (též žlutá turistická značka) z Moldavy a dojedeme k místu Pod Vitíškou. Tam se dozvíme více o NS "Po stopách středověkého sklářství" a zpět se vracíme po zelené značce 1 km do kopce /2/ k horské chatě Vitíška.