Park leží na území o rozloze 14 425 ha a 40% jeho území tvoří tzv. jádrové zóny, sloužící k odlišení území, v němž se nacházejí nejvzácnější lokality. Turistické využití parku je na poměrně vysoké úrovni. Vedou jím 4 naučné stezky, řada cyklotras, je tam 5 sjezdových lyžařských areálů, lyžařské běžecké trati a poměrně hustá síť oficiálně značených turistických tras.
O vyhlášení parku bylo rozhodnuto kvůli zachování přírodní, kulturní a historické charakteristiky místa. Slouží k ochraně zalesněných příkrých svahů Krušných hor, členěných hlubokými údolími s četnými prameništi a toky. Na jeho území se nachází hřebenové partie Krušných hor s mozaikou podmáčených až rašelinných ploch, rašeliniště, ploché bezlesé nivy toků, lesní porosty a horské louky.
Existence přírodního parku ale přináší i určitá omezení pro některé činnosti. Jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody lze na území přírodního parku rušit meze, odstraňovat kamenné snosy a dřeviny rostoucí mimo les (pokud tvoří součást typického vzhledu volné krajiny), měnit vodní režim, zřizovat, měnit či rušit vodní díla, provádět úpravy vodních toků a nádrží, provádět těžbu nerostů a rašeliny, provádět leteckou a pozemní aplikaci chemických prostředků, zřizovat parkoviště a tábořiště mimo zastavěná území obcí nebo zavádět intenzivní chovy zvěře.
Vrch Loučná je se svými 955,9 metry nejvyšším vrcholem Flájské hornatiny. Vrcholový hřbet, ostatně jako všechny vrchy Flájské hornatiny, má podobu nevýrazné plošiny. Na jejím vrcholu se nacházejí dvě obnažená žulová skaliska a zastřešené odpočívadlo. Zatímco jižní skalka je volně přístupná a nachází se na ní vrcholový kříž spolu s vrcholovým zápisníčkem, skalka severní je uzavřena za dřevěným plotem Flájské obory.Na vrcholu skaliska se nachází triangulační bod.
Přečtěte si o krajině také na webu Nové Vsi!