Vyjedeme z Měděnce - bývalého hornického města, směr Kovářská. V Kovářské je k vidění zřícenina staré huti. Cesta údolím Černé vody uchvátí každého milovníka přírody a krásné scenérie v okolí Přísečnice a Mezilesí vás přesvědčí, že tato část Krušných hor rozhodně stojí za návštěvu.
Vyjíždíme z Měděnce, typického horského městečka s významnou hornickou tradicí. Město si zachovalo šachovnicový půdorys s obdélným náměstím. Za městem se nachází bývalý důl na těžbu železné rudy, kde je nyní možnost prohlídkového fárání. Nad městem je vyhlídkový vrch Mědník s kaplí Neposkvrněného početí P. Marie z r. 1674. Tento zdálky viditelný orientační bod nabízí také kruhový výhled do okolí.
Z Měděnce jedeme po silnici a trase č. 36 směr „Boží Dar" a „Klínovec" mírně zvlněnou krajinou do vesničky Horní Halže. Za ní cesta odbočuje vpravo do Kovářské, kam se nyní vypravíme. Silnička nás vede převážně klesáním přes lesy a rašeliniště až do středu Kovářské.
Kovářská byla v minulosti nerozlučně spojena s železnou rudou, která se ve zdejších lesích těžila už od 14. století. V roce 1595 tu byla postavena jedna z prvních vysokých pecí u nás. Dnes tuto slavnou železářskou historii sice připomínají jen trosky technických památek, ale až do 19. století to byl téměř jediný zdroj obživy místních obyvatel. Nejslavnější místní atrakcí, přitahující nejen nadšené fandy letectví, je Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944. Od roku 1997 se zde koná pravidelné každoroční setkání bývalých amerických i německých pilotů.
Kovářskou projíždíme směr Černý Potok 6 km. Údolím potoka Černá voda převážně klesáme, jedná se o velice malebný, snad nejkrásnější úsek celé cesty. Z obce Černý Potok vystoupáme /2-3/ po frekventovanější silnici vzhůru přes kopec. Poté začneme klesat, až přijedeme ke křižovatce ve tvaru V, kde odbočíme doprava směr „Kadaň“ a „Chomutov“ (také trasa č. 3003). Střídavým mírným stoupáním a klesáním max. /2/ objíždíme vodní nádrž Přísečnice. Její svěží vegetací porostlé břehy občas přerušené skálou nebo oblázkovou pláží lákají v parném létě ke koupeli. Bohužel to není možné, protože slouží jako zásobárna pitné vody. Protože kolem přehrady musíme jet po poměrně frekventované silnici, uvítáme možnost odbočení vpravo na vedlejší cestu směr „Kovářská", po které začneme stoupat /2-3/. Stoupáme celkem 2 km, až přijedeme k zemědělskému stavení, kde uvidíme na levé straně od cesty rozcestník U Paloučku se žlutou značkou. Po ní se vydáme směr „Měděnec" 4,5 km a zároveň se nám naskytne první výhled na těžní věž a za ní na kopec Mědník s kapličkou.
Až po rozcestí s modrou pojedeme v terénu po lesácké cestě pěknou přírodou, občas s výhledem na vrch Mědník i na důl Měděnec. Větší část cesty klesáme, asi 1/3 stoupáme, v závěru poněkud výrazněji /2-3/. Po modré pak jedeme vlevo směr „Měděnec". Na konec už jen sjedeme ze sedla pod Mědníkem dolů do Měděnce, kde náš výlet začal a také skončí.