Dnešní Tolštejnské panství se rozprostírá daleko za hradbami středověkého hradu Tolštejn, v kouzelné krajině Lužických hor. My se vydáme po stopách dobrotivého loupežníka Vildy z malebného městečka Jiřetín pod Jedlovou na vyhlášené poutní místo – Křížovou horu a okolo vrcholu Jedlové na zříceninu hradu Tolštejn.
V kraji pohraničních hvozdů, osídlených již ve 14. a 15. stol., vybudoval Jiří Schleinitz, tehdejší majitel Tolštejnského panství, hornické městečko Jiřetín pod Jedlovou. Přiblížit si nezaměnitelnou atmosféru doby středověkého dobývání rud můžeme během prohlídky štoly sv. Jana Evangelisty. Štola v bývalém dole na stříbrné rudy pochází z r. 1781 a z její celkové délky 640 m je pro návštěvníky zpřístupněno 360 m. Exkurzi do dávné historie nám zpestří ojedinělá lidová architektura patrových domů se zdobenými kamennými portály a hodnotný kostel Nejsv. Trojice s barokní farou v Jiřetíně pod Jedlovou. Na náměstí v budově býv. fary bylo zřízeno muzeum, kde se dovíte ještě více o historii dolování a dějinách hradu Tolštejn.
Pokud se chcete zúčastnit hry „Vandrování po Tolštejnském panství“, nezapomeňte si pořídit v informačním centru na náměstí Vandrovní pas, mapu Tolštejnského panství a další atributy, potřebné k honbě za krejcary a duchem loupežníka Vildy. Vstříc dobrodružství vyrážíme přímo z náměstí od turistického rozcestí po zelené značce a hned ze startu musíme zdolat příkrý kopec směřující na Křížovou horu. Té vévodí kamenná kaple Ukřižování s vysokou věží, podle níž dostala hora nový název a stala se vyhledávaným poutním místem. Návrší, dříve zvané Holá lada, bylo známé již ve středověku díky objevení rudonosné žíly (zbytky štol zatím nepřístupné). Výšlap ke kapli nám zpříjemní křížová cesta, tvořená 11 rokokovými výklenkovými kapličkami s kamennými reliéfy. Po zdolání vrcholu budeme odměněni pěkným výhledem na Jiřetín pod Jedlovou. Za Křížovou horou pokračujeme po zelené přes louku a kolem nás se přitom rýsují nádherné výhledy na zříceninu Tolštejn a vrchol Jedlové s rozhlednou. Rozcestí U sjezdovky je místem, kde se musíme rozhodnout, zda se vydáme pokořit vrchol Jedlové, nebo rovnou zamíříme okolo stylového roubeného Ranče nejkratší cestou na hrad. Nejzdatnější turisté vyrážejí po červené značce přímo na vrchol a překonávají téměř trojnásobné převýšení ve srovnání s výstupem na Křížovou horu. Na Jedlové (774 m), třetí nejvyšší hoře Lužických hor, je nyní díky rekonstrukci z let 1987 – 92 nově postavená restaurace a opravená, 23 m vysoká kamenná rozhledna z roku 1891. Za dobrého počasí nabízí rozhledna daleké panoramatické výhledy a lze vidět např. Bezděz, Ralsko, Ještěd, Luž, Milešovku, vrchy Labských pískovců s Děčínským Sněžníkem a mnoho dalších. Podle historických údajů navštívil vrchol Jedlové v r. 1779 sám císař Josef II., osvícený nástupce trůnu po Marii Terezii. Na prostranství mezi hostincem a rozhlednou si můžeme všimnout pomníku Friedricha Schillera s balvany z 19 okolních měst a obcí.
Z vrcholu pak prudce sestupujeme po zpevněné lesní cestě až k rozcestí U Ranče. Do stejného místa dorazí i ti, kteří se rozhodli Jedlovou obejít po zelené značce. Naše putování dále směřuje po červené 1 km k odbočce na hrad Tolštejn. Rozsáhlá zřícenina Tolštejnského hradu pochází z poloviny 13. stol., kdy byl původní hrad postaven na ochranu obchodní, tzv. Pražské cesty z Čech do Lužice. V období třicetileté války hrad oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Zcela vyhořelý hrad už nebyl nikdy obnoven. Častými obyvateli hradu byli v jeho dějinách i loupeživí rytíři. Právě o loupežnících a velkých pokladech ukrytých ve zříceninách hradu vznikla řada pověstí. V období romantismu opět vzrostl zájem o rozpadlý hrad, což vedlo v r. 1866 k vybudování hradní restaurace. Mimo příjemného posezení uprostřed hradeb lze dnes v hradní hospůdce i přespat. Naše zvídavé ratolesti určitě vyrazí přímo po železném schodišti a pak přes lávku k vrcholovým skaliskům, kde se hrdě vyjímá vlajka Tolštejnského panství. Je odsud výborný rozhled a obzvláště vrchol Jedlové máme jako na dlani.Od Tolštejnského hradu se vracíme po silnici přes vesničku Rozhled zpět do Jiřetína pod Jedlovou. Během celé cesty však neopomeneme navštívit několik zastávek, které jsou označeny vlaječkou Tolštejnského panství, kde lze získat originální razítka do Vandrovního pasu a skleněné krejcary.