Ve stínu majestátního Lovoše se ukrývá tiché a malebné údolí, kterým protéká průzračný Milešovický potok. Vstupte do něj a budete mile překvapeni, kolik krásy, klidu a zeleně se ukrývá jen kousek od divokého tepu průmyslové aglomerace. V závěru údolí stojí mystická zřícenina hradu, která je pěkným vyvrcholením tohoto výletu.
Výchozím bodem může být obec Malé Žernoseky, rozkládající se na břehu Labe. Z centra obce nás zelená značka zavede do romantického Opárenského údolí. Údolím také prochází naučná stezka Lovoš, která nás poučí o zdejší přírodě a historii. Naše cesta se vine téměř po rovině kolem zurčícího Milešovského potoka. V jeho průzračných vodách můžete dětem ukázat pstruhy potoční, na březích při troše štěstí objevit mloka skvrnitého. Po kamenech nad řekou poskakují konipásci a střízlíci. Celý úsek až k Černému mlýnu je možné jet i na kole. Tam mírně stoupáme a zpátky se jen vezeme.
Dříve v údolí klapalo několik mlýnů: Císařský, Mádrův, Černý, Švýcarský, Nový, Horákův, Kačírkův. Do dnešních dnů se zachovaly stavby pouze čtyř z nich a ty už mají jiný vzhled i jiné využití. Černý mlýn (dříve Schwarzthaler Mühle) jsou tři stavení před rekonstrukcí, avšak poskytující občerstvení a úkryt před deštěm. Švýcarský mlýn (Schweizermühle), později Havelkův, je dnes zcela k nepoznání. Místo mlýna je zde kemp Jordán a dětský tábor. I zde ale najdete kiosek k občerstvení a odpočinku. Císařský mlýn je dnes soukromý rekreační objekt. O zaniklém Mádrově mlýnu se uvádí, že byl jedním z nejstarších. Prý měl (v roce 1929) sklep hluboký padesát metrů, který pocházel ještě z dob pohanských. Byl prý využit i za první světové války, kdy v něm bylo skladiště potravin. V Mádrově mlýnu se pekl výborný chléb pro široké okolí a byl v provozu ještě i za druhé světové války.
První část údolí je nejmalebnější. Nad cestou vytvářejí zelenou klenbu koruny mohutných jasanů a habrů, nahoře ve svahu spíše tušíme ukrytou železniční trať, zelení zarostlý potůček poklidně zurčí. Nelze si nevšimnout krásného místa u potoka. Leží zde na vyvýšeném místě Morový kámen s reliéfem dvojitého kříže. Deska sem byla přemístěna z původní lokality morového hřbitova a je památkou na oběti morové epidemie v roce 1680. Pak přijdeme k udržované budově Císařského Mlýna. Kousek za ním rozjasní údolí hlasy dětí z tábora Jordán.
Cesta kolem Milešovického potoka není vůbec nudná - procházíte po můstcích, okolo jezů a ve stráni nad cestou, kudy vede železniční trať, je několik malých viaduktů na průchod. Nelze než obdivovat cit pro přírodu a dovednost lidí, kteří tuto trať vybudovali, aniž by narušili romantický ráz údolí. V závěru se nachází Černý Mlýn a v něm hospůdka.
U něj můžeme odbočit vlevo směr "Opárno ŽST". Projdeme pod viaduktem a hned za ním je rozcestník naučné stezky, který nás nasměřuje k 0,5 km vzdálené zřícenině Opárenského hradu.Tento nevelký hrad byl založen koncem 13. či počátkem 14. století na skalnatém ostrohu nad obcí Opárno. Vznikl na místě staršího opevnění nazývaného Hrádek při obchodní cestě spojující Prahu se Saskem. Hrad chátral již v době vlády Jiřího z Poděbrad a od roku 1520 byl již zcela opuštěný. Od těch dob byl hrad ponechán svému osudu a dnes o něm mluvíme jen jako o zřícenině. Přesto na tomto ostrohu naleznete zbytky obvodových zdí, klenutý sklep, severní část vstupního paláce a obranné příkopy. Zřícenina je volně přístupná a je z ní pěkný výhled na Milešovku a další vrcholy Českého středohoří. Místo je vhodné k rozjímaní i zamyšlení nad během času.
Vrátit se můžeme po stejné cestě, nebo si výlet o 1,5 km protáhnout a pokračovat po modré směr Opárenské údolí. Modrá značka vede dolů k ruinám dalšího mlýna, od kterého vede zelená značka zpět k Černému Mlýnu. Od něj se lze vrátit stejnou cestou až do výchozího bodu.