Úchvatná příroda zádumčivých Krušných hor a Podkrušnohoří skrývá řadu zachovalých barokních památek, postavených převážně v 17. a 18. století. Podobně jako ostatní architektonické slohy bylo i baroko poznamenáno vlivem církve, což budeme moci posoudit při návštěvě velkolepého kláštera v Oseku. Pro české země bylo charakteristické tzv. české baroko, které významně ovlivnilo vzhled měst, venkova a krajiny, tak jako v případě zámku v Duchcově a Červeného Hrádku ve svahu nad Jirkovem.
Na úpatí Krušných hor mezi Litvínovem a Duchcovem se přímo v centru městečka Osek nachází národní kulturní památka, cisterciácký klášter. Architektonicky velmi cenný klášterní komplex byl založen již na konci 12. století.
Dominantou areálu je velký opatský chrám Nanebevzetí Panny Marie, založený jako románská trojlodní bazilika roku 1207. Stavba byla v letech 1712 - 1718 přestavěna ve vrcholně barokním stylu architektem Octaviem Broggiem. Za nejcennější objekt kláštera je považován starý konvent - jeden z nejstarších gotických prostorů v Čechách, jehož východní křídlo s nádhernou kapitulní síní bylo postaveno kolem roku 1240.
Nový konvent společně s knihovnou a kaplemi vznikl na počátku 18. století. Vedle starého konventu je velmi významný také kamenný čtecí pult z kapitulní síně. Toto pozoruhodné dílo na dvou uzlovitě spojených sloupcích je zařazeno do seznamu památek UNESCO. Románský portál spojuje kostel s ambitem.
Barokní objekty konventu a prelatury přibyly v letech 1705 – 25, ve stejné době byla postavena nemocnice a vybudována terasovitá zahrada. Ve vstupním křídle se nachází expozice o historii kláštera a řádu. V rámci prohlídkových okruhů navštívíme kostel Nanebevzetí panny Marie, křížovou chodbu s kapitulní síní a výstavu fotografií s tematikou kláštera.
Pouhé 4 km od Oseka je vzdálený náš další cíl – malebné městečko Duchcov. Přímo z náměstí se dá vstoupit do areálu zámku, který byl postaven po roce 1570 pro Václava Popela z Lobkowicz. Základ dnešní trojkřídlé budovy zámku však dala až významná přestavba, podniknutá arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna. Kolem roku 1714 František Maxmilián Kaňka, který navrhoval architekturu hlavního oltáře, upravil rovněž vzhled hlavního sálu. Pozměnil podobu bočních křídel, jejich ukončení a propojení mřížovou zdí se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna.
Zámeckou zahradu ve francouzském slohu, obohacenou o vodní díla a množství soch, opět z dílny Matyáše Brauna, navrhl František Sochor. Další významné přestavby proběhly až v letech 1812 – 1818 za Josefa Karla z Valdštejna, při kterých byly upraveny vnější fasády do střízlivější klasicistní formy. V zámku je pro veřejnost zpřístupněn Valdštejnský sál s rodovou galerií, zámecká zbrojnice, expozice Giacomo Casanovy, Biliárový pokoj a pokoje zámeckého personálu. Můžeme zde navštívit i galerii současného umění se sezónními výstavami a zámecký park.
Z Duchcova pojedeme směr Bílina, Most a Chomutov, přičemž ještě před Chomutovem v Jirkově odbočíme vpravo směr Červený Hrádek, náš další výletní cíl. Původně zde stával hrad, který nechal postavit koncem 13. stol. Albrecht ze Seeberku. Od 15. stol., kdy byl při opravách natřen červenou barvou, se ujal název Červený Hrádek. Až do počátku 17. stol. se na hradě střídali velice rychle majitelé i nájemci. Mezi majiteli, kteří Hrádek vlastnili, byli např. Gersdorfové, Lobkovicové, Adam Hrzán z Harasova a další.
Za třicetileté války byl hrad vydrancován a poškozen, takže se postupně proměnil v neopravitelnou zříceninu. Za Jana Adama Hrzána v 60. letech 17. stol. započala na místě hradu stavba nového zámku, která byla dokončena v r. 1675. Koncem 18. stol. byly honosně opraveny fasády a odstraněna malá věžička. Byl zde také založen rozsáhlý anglický park. Dnes se jedná o barokní čtyřkřídlý objekt s obdélnou dispozicí, který uzavírá obdélné nádvoří.
Zámek vyniká i cennými interiéry, např. bohatě zdobeným rytířským sálem a kaplí sv. Jana Křtitele. Zámek, který je od roku 1996 v majetku města Jirkova, je dnes skutečným centrem kulturního a společenského dění v Jirkově a program jeho kulturní sezóny láká veřejnost i z jiných koutů republiky. V roce 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a bylo zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu.