Chomutov, významné historické město ležící na úpatí Krušných hor, vzniklo na křižovatce starých obchodních cest spojujících Prahu s Lipskem a Cheb s Ústím nad Labem. V minulém století vyrostlo v moderní průmyslovou aglomeraci. V posledních desetiletích ale došlo k útlumu průmyslové výroby a ve městě i jeho okolí nastalo významné zlepšení životního prostředí.
Chomutovští se zaměřili na rekreační aktivity a v blízkosti unikátního Kamencového jezera s léčivou vodou vybudovali ojedinělý volnočasový areál zahrnující Podkrušnohorský zoopark, skanzen, jízdárny, pastviny vzácných druhů skotu a plovárnu u Kamencového jezera. Další rekreační zóna vyrostla v krásném Bezručově údolí.
Úvodem se podíváme do malebného historického jádra města, kde náměstí l. máje v centru města prošlo rekonstrukcí, která jej vrátila k téměř původní historické podobě. Nejcennější stavební památkou je raně gotický kostel sv. Kateřiny, kde můžeme zhlédnout zajímavé malby na stropě. Ze zařízení kostela však nic nezbylo, nejvzácnější část, Lobkovický perlový oltář, koupili zpět Lobkovicové. Ke kostelu přiléhá bývalý zámek, který od roku 1608 slouží jako radnice a také sídlo gotické expozice Okresního muzea. Další expozice muzea se pak nalézá v bývalé Jezuitské koleji. Náměstí je lemováno podloubím a starými městskými domy, z nichž nejzajímavější je historický dům č.p. 9 zvaný Collinův se sklípkovou klenbou. Jihovýchod náměstí jakoby uzavírá kostel svatého Ignáce se zajímavým interiérem a oltářem. Střed náměstí krášlí Sloup svaté Trojice z roku 1697 a opodál zříme Městskou věž, která přiléhá k jižnímu průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ochoz městské věže je přístupný a vyhlídka na město a okolí je nádherná. Cestou do věže, měřící 53 m, nás provádí ze začátku točité schodiště se sklípkovou klenbou, vidíme městský znak zasazený do stěny, který byl původně nad městskou branou, a poté stoupáme schodištěm dřevěným. V jednotlivých patrech se nachází expozice historického vývoje města, zvon z roku 1590 a hodinový stroj.
Opouštíme historické jádro s příjemnými pocity a pomalu se připravujeme na terénní část výletu, která nás zavede do krásných listnatých lesů na okraji krušnohoského zlomu. Přesun volíme vozem, pěší musí překonat cca 3 km úsek městem kolem městského divadla, Kamencového jezera a zooparku. Zaparkujeme poblíž křižovatky ulic Březový a Kamenný vrch. Ve svahu u křižovatky je rozcestník Březenecká (MHD), od kterého se vydáváme po červené do svahů a lesů pod vrchem Strážiště (směr rozc. s žlutou Partyzán). Mineme rozcestí se žlutou a postupně obcházíme úpatím Strážiště. Stoupáme přes louky, po hranici s lesem. Zde je třeba zbystřit. Opevnění "Bunkry na Kočičáku" se nachází na sever od červené značky. Na louce u stromoví můžeme objevit zachovalou pevnostní linii z první republiky. K vidění jsou 3 opravené a udržované bunkry opatřené maskovacím nátěrem a ostnatým drátem, různé zátarasy, průseky a zákopy s kulometnými hnízdy. Jednotlivá opevnění jsou od sebe vzdálena cca 100 m. Po prozkoumání okolí a občerstvovací chvilce opouštíme toto zajímavé místo.
Červená nás přivede k silnici, u které je rozcestník se žlutou značkou. Od něj se vydáme směr Březenecká 3,5 km. Klesáme po silničce z kopce, po chvíli z ní uhneme vlevo na zpevněnou cestu vedoucí k hotelu s rozhlednou na vrchu Strážiště. Mírně klesáme krásným bukovým lesem, až k budově hotelu s vyhlídkovou věží a pokračujeme dál již výraznějším klesáním zpět k autu.