Divoký, skalnatý a hustě vegetací porostlý levý břeh Labe mezi Dolními Zálezly a Ústím nad Labem již dávno přitahoval dobrodruhy, krajináře i snílky. Nabízí totiž nevšední pohledy na zákruty Labe, které si zde razí cestu Českým středohořím.
Tento výlet začíná v malebné vesničce Dubice, která nás zaujme hodnotnými zděnými a hrázděnými usedlostmi na návsi. Od rozcestí Dubičky si nejprve krátce zajdeme na otočku k Doerellově vyhlídce. Cestou nám mezi stromy i párkrát problikne pěkný pohled na Dubický kostelík, který zde byl vystavěný v l. 1589-95 na strmé skalnaté stráni nad Labem. Z Doerellovy vyhlídky je nádherný výhled na protější Deblík, ale i na Libochovany, Plešivec, Kamýk, Kalvárii, Lovoš atd. Po návratu z vyhlídky jdeme po zelené směr Dolní Zálezly a podíváme se i na kostelík sv. Barbory s cenným pozdně renesančním štítem. Z terasy od kostela je vynikající výhled do údolí Labe a na protilehlý Deblík a Varhošť.
Zelená nás provede kolem chat a zahrádek a okolo Dubického kopce. Opět máme, pro změnu z opačné strany, pěkný pohled na skalnatý ostroh s Dubickým kostelíkem. Asi po 1 km sejdeme k odbočce na vyhlídku Mlynářův kříž. Na vysunuté čedičové skále zvané Mlynářův kámen je kovový kříž a kouzelný výhled na údolí Labe a východní část Českého středohoří. Po návratu z vyhlídky jdeme dál po lesácké cestě a po chvilce narazíme na žlutou značku, která nás povede po silnici do vesničky Moravany. Za vesničkou jdeme lesní pěšinou do kopce. Kousek před silnicí ze Stebna nás čeká další odbočka k vyhlídce na Labe – Skalky (455 m). Po nasátí atmosféry a pokochání výhledy se ze Skalky vrátíme na silnici, která vede po okraji Podlešínské pláně až k rozcestí Odbočka - Ke Skalám.
Kdo rád objevuje tajemná místa uprostřed hustě zarostlých lesů a neodradí ho přitom ani vysoké kopřivy či bodláčí, může se odsud vydat po modré značce. Odměnou jsou pak unikátní osamocené skály – Milenci (horolezecký terén) a skalisko Josefínka, která podle pověsti truchlí od té doby, kdy se její skalní druh zřítil do řeky. Po 0,5 km narazíme v lese na odbočku k Milencům, vzdáleným 650 m. Na rozcestí je uvedeno varování o obtížnosti této cesty. Ostře scházíme po hustě zarostlé pěšině ke skalkám, odkud je i omezený výhled na Labe a na protější Vysoký Ostrý. K odbočce na Josefínku pak absolvujeme obdobně náročný a stejně dlouhý úsek jako k Milencům. Z Josefínky se nám odkryjí výhledy do Labského údolí a lze si zde všimnout i sloupcovité odlučnosti neovulkanické horniny.
Od skal se vrátíme zpět k silnici se žlutou značkou, která nás zavede k další odbočce, nyní na Vaňovskou skálu (449 m). K této pěkné vyhlídce na údolí Labe, Vaňov, Sluneční stráň a Vysoký i Malý Ostrý dojdeme přes louku po 300 m. Zpět po silnici pokračujeme na náves v Podlešíně, kde odbočíme na pěšinu směr Nad Vaňovem 2 km.
K tomuto rozcestí nás čeká příkrý sestup a dále pak po zelené značce 500 m k Národní přírodní památce, vodopádu Vrkoč. Vrkoč je skalnatý hřeben z olivinického čediče, spadající k Labi u Vaňova, jehož odlučné sloupce jsou uspořádány vějířovitě. Na Podlešínském potoce je 12 m vysoký vodopád v čedičové skále, kterou tvoří až 40 m vysoké a až 1 m široké skalní sloupy. Kousek pod vodopádem je odbočka na skalnatý hřeben s vyhlídkou na hrad Střekov. Do Podlešína se vrátíme stejnou cestou a dále se vydáme po silnici přes kopec do Stebna. Zpátky do vsi Dubice se můžeme vrátit buď po silnici anebo turistické značce, která vede kousek nad Stebnem.