Tento pohodový výlet vedený zčásti po vedlejších silnicích a zčásti po lesních a polních cestách nás dovede ke skalisku Kapucín, k malebnému Stebenskému rybníku, kolem staletých dubů ke zřícenině hradu Petršpurk. Nahlédneme k zámku Petrohrad a kolem chmelnic nad Blšankou se vrátíme zpět do výchozího bodu.
Výlet můžeme začít v malé vísce Ležky. Ta výrazně vybočuje z charakteru zdejší krajiny, protože se nachází pod mohutným skalnatým hřebenem, který se jmenuje Kapucín. Ten je tvořen mnohdy až 20 m vysokými žulovými útesy rozčleněnými do věžovitých útvarů. Nejznámější útvar, připomínající lidskou postavu, se jmenuje právě Kapucín. Přímo k těmto pozoruhodným skalám se na kole nedostaneme. Můžeme se k nim však vydat pěšky po lesních pěšinách, nyní i za pomoci místního značení.
Za obcí vede velmi frekventovaná silnice č. E48, která spojuje Karlovy Vary s Prahou, proto se ji budeme snažit co nejrychleji minout. K tomu nám dobře poslouží polní cesta, která začíná vpravo kousek za obcí Ležky. Povede nás kolem opuštěného stavení k Malměřickému lesu, kde se přidá k železnici a po 2 km nás přivede na začátek Malměřic. Z nich už pokračujeme po silnici až do Blatna. Zde se u nádraží chytneme červené turistické značky, která nás během 9 km přivede až do obce Petrohrad. Červená vede bez velkých převýšení po polních cestičkách a lesních pěšinách, což je dobrá příležitost se důkladněji sblížit s touto krajinou. Nacházíme se již v Jesenické pahorkatině, která je členitější a lesnatější, než severnější Žatecko a Rakovnicko.
U rozcestníku s názvem V Nouzi můžeme opustit červenou značku a vydat se vlevo po pohodlnější polní cestě do blízké malebné obce Stebno. Z ní pokračujeme po silničce směr Petrohrad. Projedeme kolem Stebenského rybníka, který si určitě zaslouží naši pozornost. Jeho severní svah lemují výrazná skaliska, ukrytá v převážně borovém a dubovém lese. Vše se pak zrcadlí v jeho poklidné hladině.
Ke zřícenině hradu Petršpurk nás dovede červená značka, která k němu odbočuje ze silničky u prastarého dubu. Okolí nepatrné zříceniny gotického hradu je možná ještě zajímavější než ona sama. Nalezneme zde mnohá skaliska a prastaré duby. Ovšem tato cesta je obtížně sjízdná a bude vhodnější chvílemi kolo tlačit. Roku 1651 byla ze zřícenin hradu postavena Černíny okrouhlá barokní kaple, která je dnes nejvýraznější stavbou v areálu. U ní lze spatřit propadlé staré sklepy. Při romantických úpravách v 19. století byly hradní pozůstatky poškozeny především vytvořením umělé zříceniny v nejvyšším bodě staveniště.
Po prohlídce zříceniny se krátkým, ale prudkým sjezdem dostaneme dolů do obce Petrohrad, na jejímž okraji je postavený výstavný zámecký komplex s parkem. Zámek má půdorys podkovy a každé jeho křídlo je postaveno v jiném stylu. V současnosti je veřejnosti nepřístupný a slouží jako psychiatrická léčebna. Prohlédnout si můžeme zámeckou zahradu.
Z Petrohradu se vrátíme zpět do kraje chmelnic a zemědělských usedlostí a to tak, že pojedeme po silnici až do obce Mukoděly. Z ní se vydáme po silnici údolím Blšanky zpět do obce Ležky. Nyní už bude mít krajina výrazně chmelařský ráz, takže budeme projíždět přes chmelnice a míjet četné česačky chmele. Těm, kteří si zažili chmelové brigády, se jistě v srdci rozezní nostalgická struna.