Slideshow Video

Select from ...

  • Explore
    • Castles and ruins
    • chateaus
    • churches (religious monuments)
    • museums and galleries
    • vernacular architecture
    • industrial
    • lookout towers
    • educational trails
    • Zoo
  • Relax and Sport
    • spa and wellness
    • theatres and cinemas
    • water parks and swimming
    • fun for children
    • sport venues
    • indoor and outdoor rock climbing walls
    • Golf
    • ski areas
  • Services
    • accommodation
    • meals
    • craft breweries
    • wineries
    • rentals
    • transportation

Dolní Poohří

Krušné hory

České Švýcarsko

České středohoří

Transport method:

Show Clear filter
Hodnocení
Kategorie
Kostely (a sakrální stavby)
Oblast
Dolní Poohří
Dostupnost
Pěšky
Na kole
Autem
Bezbariérový
Autobusem
Vlakem
Na inline bruslích
Určeno pro
Výletník, běžný turista
Vozičkář
Zdatný turista/Sportovec
Rodina s malými dětmi
Senior
Školní kolektiv
Lokalita
Louny
GPS
50°21'25.455470857189653"N, 13°47'52.691345214025205"E
Phone
+420 415 621 102
Adresa
Pražská 95, 440 01 Louny

Autor:

Vítejte v Lounech,
ve městě s bohatou historií i na tradice navazující současností.

 

 Královské město Louny, ležící na břehu řeky Ohře, nabízí svým návštěvníkům především atmosféru středověkého, hradbami obehnaného centra, nad kterým ční dominanta města - kostel sv. Mikuláše. Rozsáhlé rekonstrukce vrátily k životu skutečné skvosty architektury nesoucí stopy po svých významných tvůrcích. Osadu zvanou Luna, kterou na město povýšil český král Přemysl Otakar II, se stala významnou baštou v dobách husitského hnutí i centrem setkání tří císařů v období třicetileté války. V kraji menhirů a keltských hradišť tak můžete snadno projít celou minulostí českých zemí.
Turisté jistě ocení uznávané galerie, zaštiťující tvorbu známých lounských umělců K. Linharta, V. Mirvalda a Z. Sýkory, nebo také na Lounsku působícího Emila Fily. K dalším cílům patří městské divadlo či regionální muzeum. Turisté mohou se svými dětmi zabloudit do unikátního loutkového divadla nebo 3D kina Svět.
   Gastronomie v Lounech navazuje na regionální chmelařskou tradici i vinařský region Litoměřicka. Načepovat si zde můžete také léčivou vodu, která vyvěrá z nejhlubšího minerálního pramene v České republice - Luny.
   Po prohlídce města by měl každý vyrazit do regionu a navštívit například nově zrekonstruovaný zámek Nové Hrady (5 Km od Loun), energií nabytý nedostavěný chrám v Panenském Týnci s léčivými účinky nebo slovanský skanzen v Březně. Za zmínku také stojí městis Peruc , jedno z nejvýznamnějších míst rané přemyslovské historie. Sportovně ladění jedinci mohou nazout sportovní obuv a vyrazit do Českého Středohoří, na jehož úpatí Louny leží. Jako první zastávku doporučujeme paraglidingovou pevnost – kopec Raná. Do Loun také můžete snadno dorazit i na kole po cyklotrase č. 6, která prochází krajinou podél řeky Ohře a napojuje se na Labskou cyklostezku.

 

 

Opevnění města
Původní opevnění z doby po založení města v 60.letech 13.století zaniklo téměř beze stopy. Do vnitřního města vedly dvě brány a postupně čtyři fortny. Část hradeb na severní straně pochází z 15.století, rozhodující však byla přestavba městské fortifikace na počátku 16.století. Tehdy vznikl vnější hradební okruh s půlkruhovými baštami. Z opevnění se dochovala západní část hradeb s baštami a Žateckou branou a také pozdně gotické hradby na severní straně města směrem k řece Ohři. Dále pak jsou části hradeb patrné v zadních prostorách domů v České ulici i s parkánovým příkopem v ulici Na Valech. Místy jsou ve zdivu naznačeny i půdorysy hranolovitých bašt. Hranolová věž a několik půlkruhových bašt je patrná spolu s renesančním městským znakem na severní straně města. Lounské opevnění patří k nejzachovalejším v Čechách a dodnes obepíná dvě třetiny středověkého centra města.


Kostel sv. Mikuláše

První zmínka o lounském kostele pochází z r. 1332, postaven byl v románském či raně gotickém slohu a zasvěcen památce Povýšení sv. Kříže. Farní kostel byl obklopen hřbitovem.  Koncem 40. let 14. stol. byl kostel poškozen požárem, ale byl opět obnoven. Dne 25. března 1517 kostel zcela vyhořel, že nemohl již být obnoven, proto byl v letech 1518 až– 1538 postaven chrám zcela nový. Stavbu započal mistr Mikuláš, ale nedokončil ji. Kompletní plány a stavbu pak zhotovil mistr Benedikt Rejt z Pístova. Ten v Lounech i r. 1534 zemřel a byl ve zdejším kostele pohřben. Stavba nového kostela je tedy pozdně gotická: síňové stejnolodí, jižní portál s předsíní zaklenutou baldachýnem, vysoké stanové střechy, kroužená žebrová přetínavá klenba s visutým svorníkem nad kruchtou, to vše je charakteristické pro tuto dobu. V 18. a 19. stol. byly části kostela zbarokizovány. Koncem 19. a poč. 20. stol. kostel restaurovali známí stavitelé Kamil Hilbert a Josef Mocker. Při těchto úpravách byl kostel purizován v gotickém slohu a byly odstraněny skoro veškeré barokní detaily a úpravy. Velké stavební rekonstrukce se kostel dočkal ještě v 70. a 80. letech 20. stol. Po r. 1990 proběhly ještě drobnější úpravy v interiéru kostela a byly doplněny 3 kostelní zvony.


Kostel Matky Boží
Kostel se stavěl v letech 1491-1493. V roce 1612 k němu kamenický mistr Mikuláš Renkvic přistavěl věž. Portál v přízemí věže kostela má tvar oslího oblouku. Na věži byl umístěn reliéf Vzkříšení Lazara od Vincence Strašryby, který byl původně osazen na hřbitovní zdi u kostela sv. Petra na západě Loun.


Kostel sv. Petra
Jedná se o původně románskou stavbu, rozšířenou a přestavěnou ve 2. polovině 14. století. Jednolodní orientovaný kostel s odsazeným užším presbytářem. Loď plochostropá, kazetový strop z 19. století.

 

Dům Sokolů z Mor
Podle majitelů nazývaný též domem Sokolů z Mor, jejichž erb je umístěn na krásném pozdně gotickém arkýři. Jeho vznik bývá kladen mezi roky 1470 až 1480. Sokolové vlastnili dům od roku 1466. Ze stejné doby je i sál v přízemí, sklenutý masivní žebrovou klenbou. V první polovině 16. století byl obecním majetkem. Roku 1890 ho restauroval Josef Mocker. V domě je stálá expozice oblastního muzea, zaměřená na dějiny husitství v severozápadních Čechách. V gotickém sále a dalších prostorách jsou pak pořádány různé tématické výstavy.


Lounská synagoga
Synagoga v Lounech se nachází zhruba 200 metrů východně od náměstí v Lounech v Hilbertově ulici. Postavena byla v roce 1871 podle projektu pražského architekta Johanna Staňka v maurském slohu s novorománskými prvky a nahradila tak již nevyhovující modlitebnu v České ulici. Původně se na místě budovy někdejší synagogy nacházel zájezdní hostinec s poštovní stanicí.

 

Budova Radnice
Od 16. stol. zde stával nejvýstavnější dům v Lounech, nazývaný U tří lip. V 19. stol. sloužil jako zájezdní hostinec. V r. 1869 dům koupilo město a zřídilo v něm radnici. Na příkaz okresního úřadu přes protest části veřejnosti byl však dům r. 1885 zbořen s odkazem na jeho chatrný stav. Na jeho místě podle plánů Saturnina Hellera byla postavena v historizujícím slohu dnešní budova radnice.


Budova Soudu
Zde stávala původní lounská radnice. Po požáru města v roce 1519 se stavěla znovu. Po částečném sesutí získala budova dva renesanční štíty, orloj a věž. V jejím sklepení bylo obávané vězení Brožka. R. 1819 byla radnice zbořena a místo ní postavena dnešní budova v empírovém slohu.

 

Barokní Špitál
Barokní špitál najdete na severozápadě Loun, přibližně 150 metrů od Chrámu Sv.Mikuláše v Žižkově ulici č. 274. Stojí nedaleko hradeb při pravém břehu řeky Ohře. Stavba byla postavena v letech 1695-1698 podle projektu Antonia della Porty (1630-1702), architekta např. zámků v Roudnici, Libochovicích či Milešově. Rok ukončení stavby je zvěčněn nad vchodem do budovy. Stavbu řídil Ludvík Neumayer. Město ve špitále poskytovalo ubytování svým chudým. Vedle špitálu směrem k řece Ohři stávala v období 1481-1834 kaple Sv.Máří Magdaleny. Mezi další významné domy řadíme Městský dům Daliborka, Městský dům č.p. 48, 150, 151.

 

Přírodní pramen Luna
Také Louny se mohou pochlubit léčivým pramenem. Jedná se o jeden z nejhlubších minerálních léčivých pramenů v České republice. Je veřejností hojně využíván. Na povrch je vyveden na místech U spravedlnosti - Domov důchodců a v Nemocniční zahradě. Je celoročně přístupný a poskytuje vodu jedinečného složení. Jedná se o kyselku, která je řazena mezi uhličité minerální vody. Je vhodná k pitným kůrám pro gastrointestinální choroby, vředové choroby žaludku, střevní dyspepsie a chronická pankreatitis. Její pití je žádoucí konzultovat s lékařem.

 

Kotěrova dělnická kolonie
Skládá se z rodinných domků pro zaměstnance železničních opraven. Projektoval roku 1909 Jan Kotěra. Kolonie tvoří zajímavý stavební komplex, který nebyl v důsledku války dokončen. Jeho součástí měl být i kostel, škola a sociální služby.


Inundační most
Kousek severně od města se nachází na silnici směřující do Dobroměřic 210 m dlouhý inundační most. Vystavěn byl v letech 1811-1815 přes místo často postižené záplavami. V těchto místech stál již most vybudovaný v letech 1585-1587. Tento empírový most postavený z pískovcových kvádrů má 40 pilířů s klenbami o rozpětí 6 m. Přibližná výška mostu je okolo 6 m a i s nájezdy měří 272 m. Kromě toho, že jde o jeden z nejdelších mostů tohoto druhu u nás, je nezvykle postaven do oblouku.

 

Kontakt na oficiální stránky města.

Chmelnice

Děčínský Sněžník

kolo

Chmelařské muzeum

les

Zima

Zámek Ploskovice

Litoměřice